5 ■ 0.99/0.01 ■ 2 ■ 18.2
Best clustering variants
5 0.99/0.01 2 18.2
19:46 h 15-Oct-2024
  • По победата над Широки Брег екипата на Пелистер во завршницата испушти пораз на гостувањето во Подгорица и беше поразена со 90-79. Домаќините беа тие кои подобро го стартуваа натпреварот и во еден момент од првата четвртина имаа и највисоки во тој период „плус осум“ (17-9). Сепак, Пелистер набрзо се ослободи од почетнито грч и во самата завршница од првата четвртина за првпат поведе во натпреварот (21-22). Тоа водство беше само почеток на подобрата игра на Пелистер во наредниот период.
  • ◉ Пелистер во последниот период испушти втора победа во Подгорица
10:15 h
  • Серијата натпревари на Пелистер продолжува со денешното гостување во Црна Гора, каде битолчани ќе му гостуваат на тимот на Подгорица во второто коло од АБА2 лигата (18 часот). „Пелистерци“ влегуваат во дуелот осоколени откако во првото коло славеа над Широки Бријег, а потоа пред неколку дена и го совладаа МЗТ Скопје во рамките од домашното првенство, што дополнително ја крева атмосферата во тимот предводен од Александар Петровиќ.
  • Стајиќ: Борба на терен од почеток до крај, тоа е рецептот за триумф на Пелистер во Подгорица
18:33 h 14-Oct-2024
  • Само два дена по победата над Ловќен кошаркарите на Подгорица Бемакс ќе одиграат исклучително важен натпревар во АБА 2 лигата.