34 ■ 0.99/0.01 ■ 5 ■ 202.5
Best clustering variants
34 0.99/0.01 5 202.5
Ekipa

Ракометарите на двократниот европски шампион Вардар имаа позитива од … по првото полувреме на натпреварот против исландски Валур во првото коло од новата сезона во Лигата на Европа.

Гостите подобро го отворија натпреварот и брзо стигнаа до позитва од 0-2. Првиот гол за вардарци во новата сезона во Лигата на Европа го постигна Милан Лазаревски во третата минута кој намали на 1-2. Следуваше одбрана на Еспиња, по која Вуко Борозан со свјот прв гол на мечот израмни на 2-2. Вардар со погодокот на Вуко Борозан во седмата минута за првпат стигна до плус два (5-3). Во следниот период домаќините успеаја да ја задржат позитивата од два гола, па по десет минути резултатот на семафорот изнесуваше (8-6). По неколку промашувања на двете страни и два нереализирани пенали на Вардар, домаќините сепак на влезот на 19. минута успеаја за првпат да стигнат и до плус четири со уште еден погодок на Срдановиќ од пенал (11-7). Следуваше нова одбрана на Еспиња, која одлично ја материјализираше Петриќ кој во 20. минута донесе плус пет за домаќинот 12-7, по кои тренерот на гостите Антон Рунарсон мораше да го побара својот прв тајм-аут. Ekipa

17:37 h 09-Oct-2024
  • Ракометарите на Вардар 1961 со победа стартуваа во ЕХФ Европската лига, совладувајќи го вчера на домашен терен во Скопје исландски Валур со 33-26 во рамки на воведното коло во групата Ф. По почетното водство на Валур од 2-0, Вардар ја презеде контролата врз резултатот и наметна цврста игра во одбраната која на полувреме му донесе убедлива предност од 19-11. Валур на средина од вториот дел на два пати се доближи на пет голови негатива (25-20, 26-21), но Вардар не дозволи натпреварот во СЦ „Јане Сандански“ да влезе во неизвесна завршница и со победа го почна настапот на европската сцена на која се врати по пауза од две години.
  • ◉ РК Вардар потсетува на старите добри времиња
18:06 h 08-Oct-2024
  • Завршија тешките денови на Вардар во кои клубот од ден за ден бараше начин да преживее, црвено-црните од овој месец и официјално имаат нов сопственик, тоа е Атила Бижен Жалили, турски државјанин кој живее во Унгарија.
  • Кој е новиот газда на Вардар, дали црвено-црните тргнаа по патот на Осиек и ТСЦ Бачка Топола?
14:49 h
  • Фудбалскиот клуб Вардар има нов сопственик.
  • Готово е: ФК Вардар има нов сопственик!
14:10 h 07-Oct-2024
  • Најтрофејниот македонски фудбалски клуб на репрезентативна пауза оди при дното на табелата во Првата македонска фудбалска лига ( ) и тимот го чека битка за опстанок до крајот.
  • Блажевски: Никој не заслужува ваков Вардар, вака лошо не било никогаш!
12:04 h
  • Eкипата на Вардар во СЦ „Јане Сандански“ утре ќе го игра првиот натпревар во Европа по пауза од две години.
  • Вардар ослабен ќе ја започне европската сезона
11:31 h
  • Најтрофејниот македонски ракометен клуб Вардар 1961 повторно се враќа во групите на едно од натпреварувањата на ЕХФ.
  • Недановски: Валур лани освои европски куп, игра доста брз ракомет
11:26 h
  • По две години пауза од европските натпреварувања, двократниот европски шампион Вардар се враќа на интернационалната сцена со настап во Лига Европа.
  • Недановски: Ја превземаме фаворитската улога, но не смееме да го потцение Валур
11:10 h
  • Најтрофејниот македонски ракометен клуб Вардар групната фаза од Лига Европа ја започнува со натпревар на домашен терен против исландски Валур во натпревар кој ќе биде одигран во вторник со почеток од 20 часот и 45 минути во СЦ „Јане Сандански“.
  • Лазаревски: Фаворити сме и имаме квалитет за да ја отвориме новата сезона со победа