20 ■ 0.99/0.01 ■ 4 ■ 195.2
Best clustering variants
20 0.99/0.01 4 195.2
Sitel

Ракометарите на Вардар 1961 со победа стартуваа во ЕХФ Европската лига, совладувајќи го вечерва на домашен терен во Скопје исландски Валур со 33-26 во рамки на воведното коло во групата Ф. По почетното водство на Валур од 2-0, Вардар ја презеде контролата врз резултатот и наметна цврста игра во одбраната која на полувреме му донесе убедлива предност од 19-11. Валур на средина од вториот дел на два пати се доближи на пет голови негатива (25-20, 26-21), но Вардар не дозволи натпреварот во СЦ „Јане Сандански“ да влезе во неизвесна завршница и со победа го почна настапот на европската сцена на која се врати по пауза од две години. Sitel

• Ракометниот тим на Вардар, во СЦ „Јане Сандански“ Скопје црвено-црните убедливо го победија Валур со убедливи 33-26. Македонскиот тим прашањето околу победникот го реши уште во првото полувреме кое го доби со неверојатни 19-11. Големата предност на Вардар му донесе мирно второ полувреме во кое само ја одржуваше високата предност за на крајот да слави со 33-26. На голот на Вардар фантастична партија имаше голманот Фереира кој запиша 14 интервенции, најефикасни беа Борозан и Срдановиќ со по шест голови.
17:37 h 09-Oct-2024
  • Ракометарите на Вардар 1961 со победа стартуваа во ЕХФ Европската лига, совладувајќи го вчера на домашен терен во Скопје исландски Валур со 33-26 во рамки на воведното коло во групата Ф. По почетното водство на Валур од 2-0, Вардар ја презеде контролата врз резултатот и наметна цврста игра во одбраната која на полувреме му донесе убедлива предност од 19-11. Валур на средина од вториот дел на два пати се доближи на пет голови негатива (25-20, 26-21), но Вардар не дозволи натпреварот во СЦ „Јане Сандански“ да влезе во неизвесна завршница и со победа го почна настапот на европската сцена на која се врати по пауза од две години.
  • ◉ РК Вардар потсетува на старите добри времиња
18:06 h 08-Oct-2024
  • Завршија тешките денови на Вардар во кои клубот од ден за ден бараше начин да преживее, црвено-црните од овој месец и официјално имаат нов сопственик, тоа е Атила Бижен Жалили, турски државјанин кој живее во Унгарија.
  • Кој е новиот газда на Вардар, дали црвено-црните тргнаа по патот на Осиек и ТСЦ Бачка Топола?
14:49 h
  • Фудбалскиот клуб Вардар има нов сопственик.
  • Готово е: ФК Вардар има нов сопственик!
11:44 h
  • По две сезони пауза најтрофејниот македонски ракометен колектив – Вардар ја започнува новата европска авантура.
  • Вардар се врати на европската сцена – Валур прв предизвик за „црвено-црните“
11:37 h
  • Ракометниот клуб Вардар денеска ја отвора сезоната на меѓународната сцена.
  • Валур е првиот европски тест за Вардар сезонава
Nezavisen

Срдановиќ и Борозан со по шест голови беа најефикасни во редовите на „црвено – црните“, а забележителен настап имаше и голманот на Вардар, Еспиња, кој запиша 14 интервенции. Nezavisen

Ekipa

Ракометарите на двократниот европски шампион Вардар имаа позитива од … по првото полувреме на натпреварот против исландски Валур во првото коло од новата сезона во Лигата на Европа.

Гостите подобро го отворија натпреварот и брзо стигнаа до позитва од 0-2. Првиот гол за вардарци во новата сезона во Лигата на Европа го постигна Милан Лазаревски во третата минута кој намали на 1-2. Следуваше одбрана на Еспиња, по која Вуко Борозан со свјот прв гол на мечот израмни на 2-2. Вардар со погодокот на Вуко Борозан во седмата минута за првпат стигна до плус два (5-3). Во следниот период домаќините успеаја да ја задржат позитивата од два гола, па по десет минути резултатот на семафорот изнесуваше (8-6). По неколку промашувања на двете страни и два нереализирани пенали на Вардар, домаќините сепак на влезот на 19. минута успеаја за првпат да стигнат и до плус четири со уште еден погодок на Срдановиќ од пенал (11-7). Следуваше нова одбрана на Еспиња, која одлично ја материјализираше Петриќ кој во 20. минута донесе плус пет за домаќинот 12-7, по кои тренерот на гостите Антон Рунарсон мораше да го побара својот прв тајм-аут. Ekipa

Kanal5

„Од 07.10.2024-та, по претходно потпишан договор, заверен со нотарски акт UZP 6630/2024, од страна на новиот сопственик Атила Бижен Жалили преземени се 85% од акциите на АД ФК Вардар-Скопје, а со тоа и управувачкиот пакет на друштвото“, соопшти Вардар.

Во клупското соопштение се додава дела со промената на сопственичката структура „следува финансиска, организациска и резултатска консолидација на ФК Вардар“. Kanal5