6 ■ 0.99/0.01 ■ 2 ■ 0.3
Best clustering variants
6 0.99/0.01 2 0.3
Sportski

Борусија Дортмунд без поголеми проблеми го понижи шкотски Селтик со 7:1 на домашен терен.

Навивачите на Борусија Дортмунд често се креативни, па закачија транспарент на Вестфален со кој го изразија своето незадоволство од новиот формат на Лигата на шампионите и испратија жестока порака до УЕФА: „УЕФА мафија, не се грижите за спортот, важни ви се само парите“, пишуваше во кореографијата. Sportski

• Фудбалерите на Борусија Дортмунд го одиграа можеби најдобриот натпревар во Лигата на шампионите во поновата историја и пред својата публика го декласираа тимот на Селтик, победувајќи го со 7-1 (5-1). Со оваа победа „милионерите“ се искачија на лидерската позиција на табелата со максимални шест бода, откако во воведната рунда беа убедливи и на гостувањето кај Бриж (0-3). Човек на одлука на „Сингал Идуна Парк“ беше младиот напаѓач Карим Адејеми – автор на три гола и тоа сите во првото полувреме.
Ekipa

Сепак, главниот транспарент беше истакнат на почетокот на мечот, кога на трибината беше поставен транспарент со напис „УЕФА мафија“, и доле порака: „Вас не ви е гајле за спорт, туку само за пари“.

На фановите на Борусија не им се допаѓа новиот формат во Лигата на шампионите, и покрај тоа што во првите две кола засега нивниот тим се наоѓа на првото место на табелата, со дури десет постигнати гола и само еден примен. Ekipa