3 ■ 0.99/0.01 ■ 2 ■ 0.9
Best clustering variants
3 0.99/0.01 2 0.9
Ekipa

Прволигашите Воска и Гостивар ги продолжуваат настапите во Купот на Македонија, а билет за следната рунда обезбеди и тимот на Македонија ЃП, по подобрата пенал-завршница во пресметката со Беласица.

Воска со два гола во финишот го скрши отпорот на Башкими на гостувањето во Куманово (0-2). Домаќините одолеваа се до 89. минута кога Донарт со удар со глава ги донесе гостите од Охрид во водство, а печат на победата на Воска стави Осеи со пенал во судиското продолжение. Ekipa

• Екипата на Македонија Ѓорче Петров и Воска Спорт обезбедија осминафинале во Купот на Македонија откако денеска Воска со 0-2 беше подобра од Башкими, додека Македонија Ѓорче Петров на пенали се радуваше против Беласица (2-2). Македонија Ѓорче Петров прва дојде до предност и тоа со голот на Кире Маркоски во 33. минута од натпреварот и тоа беше единствениот гол во првите 45 минута.