7 ■ 0.99/0.01 ■ 2 ■ 6.4
Best clustering variants
7 0.99/0.01 2 6.4
Ekipa

На гости во СЦ „Јане Сандански“ вечерва беше тимот на Теодо, кој ја почувствува силата на македонскиот првак, избраниците на тренерот Атанасов одиграа одличен меч и заслужено триумфираа со 68-50. Од самиот почеток беше јасно дека МЗТ е поквалитетен тим на теренот, „металците“ предводени од Војдан Стојановски експресно се одлепија на 15-7 и го примораа гостинскиот тренер да го земе првиот тајмаут.

Првата четвртина заврши со предност на аеродромци од 21-13, позитива што ја одржуваа до крајот на полувремето (35-24) и покрај слабиот шут од далечина (1/9 за тројка во првите две четвртини). Македонскиот тим нешто послабо ја почна третата четвртина со четири промашени тројки, противникот се приближи на пет поени разлика, пред Маслинко конечно да погоди од далечина за први поени на МЗТ во четвртината на истекот од 24. минута. Ekipa

20:16 h 24-Sep-2024
  • Македонскиот машки кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром имаше успешен старт во новата сезона во АБА-2 лигата.
  • ◉ МЗТ Скопје со победи сезоната во АБА 2 лигата
12:43 h 23-Sep-2024
  • Екипата на МЗТ Скопје прва ќе ја почне новата сезона и тоа со утрешниот меч на домашен терен против Теодо (18 часот) на стартот од АБА2-лигата, поради што аеродромци на прес-конференција ги искажаа своите очекувања и амбиции кои се – екстремно високи.
  • МЗТ е решен сезонава да се врати во АБА, ама и да ги одбрани трите домашни трофеи!
12:14 h
  • МЗТ Скопје со сериозни амбиции влегува во новата натпреварувачка сезона, откако летово беше создаден силен играчки ростер со кој аеродромци не само што ќе ја бранат двојната круна во мак-баскетот освоена лани, туку и ќе атакува на влез во елитното друштво од АБА-лигата.
  • МЗТ пред почетокот на сезоната: Одиме на три трофеи во мак-баскетот и влез во АБА1