3 ■ 0.99/0.01 ■ 2 ■ 0.6
Best clustering variants
3 0.99/0.01 2 0.6
Gol

Избраниците на Дејвис беа надмоќни во однос на игррачите на Ангеловски, па така Еурофарм Пелистер останува без победа во елитното друштво.

Ако се сумираат и ланските настапи во Лигата на шампионите, Еурофарм Пелистер има 17 средби по ред без победа во најдобрата лига на ЕХФ, или ниту еден освоен бод по враќањето на местото кое во минатото му припаѓаше на Вардар или . Дуелот на двата прваци беше во егал во воведните десет минути, кога резултатот гласеше 5-5. Потоа преку Лангаро и Ѓукиќ, Динамо влезе во ритам и со три гола во низа замина на 8-5, предност која ја имаше до 11-8, а на пет минути пред финишот на првиот дел, избраниците на Дејвис ги забележаа и највисоките плус пет (15-10). Не успеа Еурофарм Пелистер да ги искористи одбраните на Никола Митревски кој фати шест топки, наспроти двајцата голмани на Динамо кои имаа само по една одбрана. Gol