4 ■ 0.99/0.01 ■ 2 ■ 5.5
Best clustering variants
4 0.99/0.01 2 5.5
21:12 h 22-Oct-2024
  • Екипата на Алкалоид му зададе уште еден удар на . Во Автокоманда младите момци на Кирил Лазаров извојуваа голема победа над шампионот, овој пат во Суперлигата и со досега најубедливи седум гола разлика (32-25). Македонскиот репрезентативец со осум гола беше најпрецизен во таборот на Алкалоид, а токму десниот бек го имаше и потегот на дербито, откако во самиот финиш од место испрати „проектил“ и ја скина мрежата на Пелистер.
  • ◉ ВИДЕО: Гол на Серафимов за најавни шпици – со шут од земја ја „скина“ мрежата!
20:42 h
  • Екипата на Алкалоид „тресна“ уште еден конкурент за шампионската титула во Суперлигата.
  • Нема шега со Алкалоид: Еурофарм Пелистер „изгоре“ во Автокоманда!
20:11 h
  • Македонскиот освојувач на Купот, Алкалоид, најверојатно ќе остане долго време без својата прва опција на десната крилна позиција, затоа што се повреди репрезентативецот Никола Костески.
  • Пех за Алкалоид: Костески незгодно доскокна и заврши на носилка (ВИДЕО)
Ekipa

Алкалоид останува перфектен и по осмото суперлигашко коло откако тимот од Автокоманда на домашен терен го растури актуелниот шампион Е. Пелистер со преубедливи 32-25. „Сино-белите“ дефинитивно почнаа да им набиваат комплекс на „пелистерци“, откако го совладаа овој ривал во финалето од Купот на Македонија, потоа во Супер-купот на Македонија во Гевгелија, за вечерва избраниците на Кире Лазаров да покажат целосна надмоќ во однос на битолчани, кои заслужено со наведнати глави го напуштија теренот.

Почетокот на дербито мина во знакот на тимот предводен од Кире Лазаров, кој почна фуриозно и по шест минути игра поведе со 4-1. Радивојевиќ постигна два гола во низа и го врати Е. Пелистер во ритам, а битолчани до средина од полувремето успеаја и целосно да се вратат и да израмнат на 6-6. Атанасијевиќ одигра значајна улога во овој период, со гол и изнуден пенал и исклучување кога гостите имаа играч помалку на теренот, но Алкалоид набрзо најде одговор за нападите на шампионот, заигра цврсто во одбраната и со лесни голови на спротивната страна „сино-белите“повторно се одлепија. Ekipa