27 ■ 0.99/0.01 ■ 4 ■ 221.3
Best clustering variants
27 0.99/0.01 4 221.3
Ekipa

Ракометарите на Вардар одлично ја отворија новата сезона во Лигата на Европа откако вечерва на домашен терен со убедливи 33-26 славеа над исландски Валур.

Гостите подобро го отворија натпреварот и брзо стигнаа до позитва од 0-2. Првиот гол за вардарци во новата сезона во Лигата на Европа го постигна Милан Лазаревски во третата минута кој намали на 1-2. Следуваше одбрана на Еспиња, по која Вуко Борозан со свјот прв гол на мечот израмни на 2-2. Вардар со погодокот на Вуко Борозан во седмата минута за првпат стигна до плус два (5-3). Во следниот период домаќините успеаја да ја задржат позитивата од два гола, па по десет минути резултатот на семафорот изнесуваше (8-6). По неколку промашувања на двете страни и два нереализирани пенали на Вардар, домаќините сепак на влезот на 19. минута успеаја за првпат да стигнат и до плус четири со уште еден погодок на Срдановиќ од пенал (11-7). Следуваше нова одбрана на Еспиња, која одлично ја материјализираше Петриќ кој во 20. минута донесе плус пет за домаќинот 12-7, по кои тренерот на гостите Антон Рунарсон мораше да го побара својот прв тајм-аут. Ekipa

22:45 h 08-Oct-2024
  • Ракометниот тим на Вардар, во СЦ „Јане Сандански“ Скопје црвено-црните убедливо го победија Валур со убедливи 33-26. Македонскиот тим прашањето околу победникот го реши уште во првото полувреме кое го доби со неверојатни 19-11. Големата предност на Вардар му донесе мирно второ полувреме во кое само ја одржуваше високата предност за на крајот да слави со 33-26. На голот на Вардар фантастична партија имаше голманот Фереира кој запиша 14 интервенции, најефикасни беа Борозан и Срдановиќ со по шест голови.
  • ◉ РК Вардар со победа над Валур во ЕХФ Купот со 33:26
14:49 h
  • Фудбалскиот клуб Вардар има нов сопственик.
  • Готово е: ФК Вардар има нов сопственик!
11:41 h 07-Oct-2024
  • Двојниот европски шампион, екипата на Вардар, се соочува со сериозен проблем пред стартот на настапите во Европската лига, откако денеска беше објавено дека левиот бек, Дмитри Хориха, ќе биде подолго време во аут.
  • Голем удар за Вардар: Хориха ја повреди шутерската рака – ќе мора на операција!
11:26 h
  • По две години пауза од европските натпреварувања, двократниот европски шампион Вардар се враќа на интернационалната сцена со настап во Лига Европа.
  • Недановски: Ја превземаме фаворитската улога, но не смееме да го потцение Валур
11:10 h
  • Најтрофејниот македонски ракометен клуб Вардар групната фаза од Лига Европа ја започнува со натпревар на домашен терен против исландски Валур во натпревар кој ќе биде одигран во вторник со почеток од 20 часот и 45 минути во СЦ „Јане Сандански“.
  • Лазаревски: Фаворити сме и имаме квалитет за да ја отвориме новата сезона со победа