18 0.99/0.01 4 205.2
Kanal5

Во штурото соопштение објавено на социјалната мрежа Икс се наведува дека нов сопственик на Вардар е Атила Бижен Жалили, во чија сопственост преоѓаат 85 отсто од акциите на клубот.

„Од 07.10.2024-та, по претходно потпишан договор, заверен со нотарски акт UZP 6630/2024, од страна на новиот сопственик Атила Бижен Жалили преземени се 85% од акциите на АД ФК Вардар-Скопје, а со тоа и управувачкиот пакет на друштвото“, соопшти Вардар. Kanal5

• Ракометарите на Вардар 1961 со победа стартуваа во ЕХФ Европската лига, совладувајќи го вечерва на домашен терен во Скопје исландски Валур со 33-26 во рамки на воведното коло во групата Ф. По почетното водство на Валур од 2-0, Вардар ја презеде контролата врз резултатот и наметна цврста игра во одбраната која на полувреме му донесе убедлива предност од 19-11. Валур на средина од вториот дел на два пати се доближи на пет голови негатива (25-20, 26-21), но Вардар не дозволи натпреварот во СЦ „Јане Сандански“ да влезе во неизвесна завршница и со победа го почна настапот на европската сцена на која се врати по пауза од две години.
Sitel

Ракометарите на Вардар 1961 со победа стартуваа во ЕХФ Европската лига, совладувајќи го вечерва на домашен терен во Скопје исландски Валур со 33-26 во рамки на воведното коло во групата Ф. По почетното водство на Валур од 2-0, Вардар ја презеде контролата врз резултатот и наметна цврста игра во одбраната која на полувреме му донесе убедлива предност од 19-11. Валур на средина од вториот дел на два пати се доближи на пет голови негатива (25-20, 26-21), но Вардар не дозволи натпреварот во СЦ „Јане Сандански“ да влезе во неизвесна завршница и со победа го почна настапот на европската сцена на која се врати по пауза од две години. Sitel

Sport1

Фудбалскиот клуб Вардар доби нов сопственик по кој би требало клубот поцврсто да застане на нозе.

Нов сопственик на Вардар е Атила Бижен Жалили кој живее во Унгарија и тој откупил 85% од акциите на клубот, а наскоро се очекува оваа информација да биде и официјално потврдена од таборот на црвено-црните. Sport1

17:37 h 09-Oct-2024
  • Ракометарите на Вардар 1961 со победа стартуваа во ЕХФ Европската лига, совладувајќи го вчера на домашен терен во Скопје исландски Валур со 33-26 во рамки на воведното коло во групата Ф. По почетното водство на Валур од 2-0, Вардар ја презеде контролата врз резултатот и наметна цврста игра во одбраната која на полувреме му донесе убедлива предност од 19-11. Валур на средина од вториот дел на два пати се доближи на пет голови негатива (25-20, 26-21), но Вардар не дозволи натпреварот во СЦ „Јане Сандански“ да влезе во неизвесна завршница и со победа го почна настапот на европската сцена на која се врати по пауза од две години.
  • ◉ РК Вардар потсетува на старите добри времиња
14:49 h 08-Oct-2024
  • Фудбалскиот клуб Вардар има нов сопственик.
  • Готово е: ФК Вардар има нов сопственик!
11:44 h
  • По две сезони пауза најтрофејниот македонски ракометен колектив – Вардар ја започнува новата европска авантура.
  • Вардар се врати на европската сцена – Валур прв предизвик за „црвено-црните“
11:37 h
  • Ракометниот клуб Вардар денеска ја отвора сезоната на меѓународната сцена.
  • Валур е првиот европски тест за Вардар сезонава
Ekipa

Ракометарите на двократниот европски шампион Вардар имаа позитива од … по првото полувреме на натпреварот против исландски Валур во првото коло од новата сезона во Лигата на Европа.

Гостите подобро го отворија натпреварот и брзо стигнаа до позитва од 0-2. Првиот гол за вардарци во новата сезона во Лигата на Европа го постигна Милан Лазаревски во третата минута кој намали на 1-2. Следуваше одбрана на Еспиња, по која Вуко Борозан со свјот прв гол на мечот израмни на 2-2. Вардар со погодокот на Вуко Борозан во седмата минута за првпат стигна до плус два (5-3). Во следниот период домаќините успеаја да ја задржат позитивата од два гола, па по десет минути резултатот на семафорот изнесуваше (8-6). По неколку промашувања на двете страни и два нереализирани пенали на Вардар, домаќините сепак на влезот на 19. минута успеаја за првпат да стигнат и до плус четири со уште еден погодок на Срдановиќ од пенал (11-7). Следуваше нова одбрана на Еспиња, која одлично ја материјализираше Петриќ кој во 20. минута донесе плус пет за домаќинот 12-7, по кои тренерот на гостите Антон Рунарсон мораше да го побара својот прв тајм-аут. Ekipa

Sport1

Поранешниот македонски и европски шампион Вардар тргна со победа во Европската лига на ЕХФ, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ славеше со 33-26 против Валур.

Освојувачот на ЕХФ Купот за минатата сезона имаше солиден старт и водство од 2-0, но потоа Вардар ги презема работите во свои раце и почна да го полни голот на гостите од Исланд, па така предноста на „црвено-црните“ до крајот на првите 30 минути достигна плус осум (19-11). Вардар го одржуваше водството и во вториот дел, додека Валур во последните 10 минути намали на пет голови негатива (21-26), меѓуто „црвено-црните“ не му дозволија на гостинот дополнително да ја намали разликата и триумфираа со 33-26. Најдобри во редовите на скопскиот гигант беа Вуко Борозан и Марко Срдановиќ со по шест погодоци, додека голманот Мигуел Еспиња Фереира запиша 15 одбрани. Sport1

Nezavisen

Во клупското соопштение се додава дела со промената на сопственичката структура „следува финансиска, организациска и резултатска консолидација на ФК Вардар“. Nezavisen

Denesen

Според неофицијалните информации, станува збор за фирма чија што основна дејност е производство и тргување на струја.

Во Вардар веќе неколку години владеат финансиски проблеми, а пред почетокот на оваа сезона во клубот инвестираше компанијата за игри на среќа „Новоматик“. Denesen

Alsat

Избраниците на Недановски беа навистина растрчани и расположени на половична исполнетите трибини во „Јане Сандански“, но оние кои присуствуваа во салата во Аеродром видоа и една ракометна магија од која застанува здивот.

ЕХФ на својот официјален профил на Лигата на Европа ја прикажа магијата од Скопје, која многу веројатно ќе биде и гол на колото во ова натпреварување. Alsat

Gol

По настапите во Лигата на шампионите и историските две титули во Келн, вардарци сега ќе се пробаат во второто по ранг натпреварување на ЕХФ – Европската лига.

Минатата сезона беа елиминирани од РНЛ во квалификациите, но оваа со новото учество на Еурофарм Пелистер во ЛШ, „црвено-црните“ добија директен пласман во групната фаза и се подготвени да се покажав во одлично светло и да ја оправдаат пружената можност. Gol

Sport1

Навор од терените беше и засилувањето Пинто, но за него Недановски изрази надеж дека би можел да се врати во составот.

Кога е тимот на Валур во прашање најмногу се очекува десниот бек Александар Петерсон и голманот Бјоргвин Густавсон. Sport1