30 ■ 0.99/0.01 ■ 4 ■ 119.3
Best clustering variants
30 0.99/0.01 4 119.3
23:13 h 22-Oct-2024
  • Ракометарите на Вардар 1961 загубија вечерва во Скопје од Порто со 22-26 и со вториот пораз во третиот натпревар во групата Ф значително ги намалија шансите за пласман во втората фаза во Лига Европа.
  • ◉ Вардар 1961 поразен од Порто во ракометната Лига Европа
11:55 h 21-Oct-2024
  • Тренерот на Вардар, Владо Недановски се соочува со проблеми пред утрешниот меч со Порто во 3. коло од ЕХФ Европската лига.
  • Борозан нападнат од кучиња скитници, неизвесен за натпреварот со Порто
11:27 h
  • Македонскиот ракометен претставник во Лига Европа, Вардар го очекува тежок и многу важен натпревар во 3. коло од шампионатот.
  • Недановски: Имаме куп проблеми пред значаен меч со искусна екипа како Порто
11:12 h
  • Најтрофејниот македонски ракометен клуб Варар во вторник со почеток од 20 часот и 45 минути го очекува тежок и исклучително важен натпревар против Порто во 3. коло од Лига Европа.
  • Голем проблем за Вардар: Борозан бил нападнат од улични кучиња, неизвесен за дуелот со Порто
11:10 h
  • Ракометарите на Вардар 1961 ги очекува еден од најважните натпревари во групата во Европската лига на ЕХФ, на домашен паркет против екипата на . По убедливиот пораз од , вардарци бркаат второ домашно славје откако на стартот на сезоната го добија Валур.
  • Недановски: Против Порто нема штедење, единствена опција е победата!
Ekipa

Минутата пауза и тоа како резултираше, бидејќи по тајмаутот „црвено-црните“ направија серија од 4-0 со која повторно стигнаа до водство (7-6). До крајот на првиот дел иако имаше резултатска клацкалка, домашниот тим успеа на пауза да замине со позитива од два гола (12-10). Гостите подобро го отворија мечот и по само три минути игра успеаја да ја ануилираат негативата од првиот дел (12-12). Во следниот период се играше гол за гол, а по 42 минути резултатот на семафорот изнесуваше 16-16. Порто буквално со истата акција преку десно крило го наоѓаше патот кон голот на Вардар во следниот период, па по подолго време Португалаците повторно стигнаа до плус два (17-19) во 48 .минута.

Следеше нов неискористен напад на избраниците на Недановски, по кој Порто за првпат во натпреварот стигна и до плус три (17-20). До крајот гостите и со мала помош на судиите успеаја да ја задржат предноста и да стигнат до конечен триумф од 22-26. Михел Родригез со четири гола беше прво име кај Вардар, додека кај Португалците Диого Оливеира постигна седум гола. Ekipa

Sport1

Поранешниот македонски и европски шампион Вардар го запиша вториот пораз во Европската лига, откако вечерва беше поразен со 22-26 во СЦ „Јане Сандански“.

Порто влезе во ритам на самиот старт на натпреварот и создаде водство од 6-3, меѓутоа Вардар возврати со серија од 4-0 и го сврте мечот во своја корист (7-6). Гостинскиот тим повторно направи пресврт (10-8), но Вардар не се предаваше и се бореше храбро на теренот, па на паузата замина со водство од 12-10. До средината на второто полувреме „црвено-црните“ ја чуваа предноста, но потоа почнаа проблемите во нападот на скопскиот гигант, а тоа го казни Порто за да стигне до 22-18. „Црвено-црните“ покажаа знаци на живот во финишот, меѓутоа немаа сила да се спасат од пораз (22-26). Диого Оливеира постигна седум погодоци за Порто, додека Родригез беше најефикасен стрелец кај Вардар со четири гола. Sport1