Old ranking - len = 33
30 ■ 0.99/0.01 ■ 4 ■ 95.0
Best clustering variants
30 0.99/0.01 4 95.0

Минутата пауза и тоа како резултираше, бидејќи по тајмаутот „црвено-црните“ направија серија од 4-0 со која повторно стигнаа до водство (7-6). До крајот на првиот дел иако имаше резултатска клацкалка, домашниот тим успеа на пауза да замине со позитива од два гола (12-10). Гостите подобро го отворија мечот и по само три минути игра успеаја да ја ануилираат негативата од првиот дел (12-12). Во следниот период се играше гол за гол, а по 42 минути резултатот на семафорот изнесуваше 16-16. Порто буквално со истата акција преку десно крило го наоѓаше патот кон голот на Вардар во следниот период, па по подолго време Португалаците повторно стигнаа до плус два (17-19) во 48 .минута.

Ekipa

Предноста на Порто е тоа што играчите им се искусни во Европа, што не е случај во нашата екипа.

Мора да сфатиме дека освен три-четири играчи во овој Вардар останатите се млади и играат првпат во Европа. Ekipa

• Ракометарите на двократниот европски шампион Вардар го забележаа и вториот пораз сезонава во Лигата на Европа, откако вечерва на домашен терен загубија од Порто со 22-26. Натпреварот почна со многу грешки на двете страни и изгубени топки, па по три минути игра на семафорот се уште стоеја почетните 0-0. Првиот гол во натпреварот го постигна Гоце Георгиевски на стартот на четвртата минута за почетно водство на македонскиот вицешампион (1-0). Во следниот период повторно големиот број грешки беа главниот проблем на вардарци, па со голот на Веитија во 10. минута гостинот за првпат стигна до два гола предност (3-5). Вардар продолжи да промашува зицери во нападот, па откако Порто поведе и со плус три (3-6) во 14. минута, Владо Недановски мораше да интервенира со прв тајм-аут.
07:40 h 23-Oct-2024
  • Ракометарите на скопскиот гигант Вардар беа поразени со 22-26 од Порто во третото коло од Европската лига, а тренерот Владо Недановски ја откри причината за неуспехот на неговите избраници.
  • ◉ „Имавме шанси да се вратиме во игра, но голманите на Порто беа одлични!“
11:26 h 21-Oct-2024
  • Ракометарите на Вардар утре ќе го пречекаат тимот на Порто во меч од 3. коло од Европската лига, во меч во кој ќе влезат сериозно ослабени.
  • Вардарецот Борозан искасан од кучиња-скитници – нема да игра против Порто!
11:16 h
  • Вардар се најде во неочекуван проблем пред натпреварот со Порто во Европската лига на ЕХФ.
  • Неверојатна ситуација во Скопје: Вуко Борозан „искасапен“ од кучиња!
11:12 h
  • Најтрофејниот македонски ракометен клуб Варар во вторник со почеток од 20 часот и 45 минути го очекува тежок и исклучително важен натпревар против Порто во 3. коло од Лига Европа.
  • Голем проблем за Вардар: Борозан бил нападнат од улични кучиња, неизвесен за дуелот со Порто
11:10 h
  • Ракометарите на Вардар 1961 ги очекува еден од најважните натпревари во групата во Европската лига на ЕХФ, на домашен паркет против екипата на . По убедливиот пораз од , вардарци бркаат второ домашно славје откако на стартот на сезоната го добија Валур.
  • Недановски: Против Порто нема штедење, единствена опција е победата!
Gol

Тоа е веќе минато, размислуваме за дуелот со Порто, анализираме и тренираме за средбата.

Тие се квалитетен тим кој десет години игра во Европа и Лигата на шампионите, а оваа година и во Лигата на Европа. Gol

Republika

Ракометарот на скопски Вардар, Црногорецот Вуко Борозан најверојатно нема да настапи на утрешниот натпревар од Европската лига што „црвено-црните“ ќе го играат против екипата на Порто. Republika

Telma

Првотимецот на ракометниот клуб Вардар Вуко Борозан е искасан од куќиња и има 15-тина конци по рацете, нозете и телото и е неизвесен за утрешниот дуел на скопскиот клуб со Порто во Европската лига, изнформираше денеска тренерот на Вардар, Владо Недановски. Telma

Sport1

Беше во болница и има 15-тина конци на раката.

Тој сигурно нема да игра на утрешната средба, но и кога би можеле пак да сметаме на него“, изјави тренерот на Вардар, Владо Недановски, на денешната прес-конференција. Sport1

Ekipa

Второто полувреме лошо го отворивме, и иако се подготвувавме на нивниот напад 7 на 6 не беше доволно.

Порто е екипа која со тренерот Андерсон преферира да игра 7 на 6 и една од подобрите екипи која го игра тоа. Ekipa

Gol

Имавме наша шанса да се вратиме во мечот, но на дело стапија нивните голмани со неколку интервенции“, изјави Недановски. Gol

Gol

Ракометарите на Вардар 1961 го претрпеа вториот пораз во Европската лига на ЕХФ, а прв дома од екипата на со 22-26 (12-10). Средбата во СЦ „Јане Сандански“ понуди многу борба и дуели, но за жал македонскиот вицепрвак забележа прв домашен неуспех. Gol

Skopjeinfo

Ракометарот ги шетал своите деца, па голема среќа било што не настрадало некое од нив.

Инаку ракометарите на Вардар денес го пречекуваат тимот на Порто во меч од 3. коло од Европската лига, во меч во кој ќе влезат сериозно ослабени. Skopjeinfo

Sport1

Поранешниот македонски и европски шампион Вардар го запиша вториот пораз во Европската лига, откако вечерва беше поразен со 22-26 во СЦ „Јане Сандански“.

Порто влезе во ритам на самиот старт на натпреварот и создаде водство од 6-3, меѓутоа Вардар возврати со серија од 4-0 и го сврте мечот во своја корист (7-6). Гостинскиот тим повторно направи пресврт (10-8), но Вардар не се предаваше и се бореше храбро на теренот, па на паузата замина со водство од 12-10. До средината на второто полувреме „црвено-црните“ ја чуваа предноста, но потоа почнаа проблемите во нападот на скопскиот гигант, а тоа го казни Порто за да стигне до 22-18. „Црвено-црните“ покажаа знаци на живот во финишот, меѓутоа немаа сила да се спасат од пораз (22-26). Диого Оливеира постигна седум погодоци за Порто, додека Родригез беше најефикасен стрелец кај Вардар со четири гола. Sport1

Libertas

Ракометарите на Вардар 1961 загубија вечерва во Скопје од Порто со 22-26 и со вториот пораз во третиот натпревар во групата Ф значително ги намалија шансите за пласман во втората фаза во Лига Европа. Libertas

Sport1

Вардарци во натпреварот со Порто влегуваат со желба за втора победа пред домашната публика откако претходно дома го совладаа убедливо исландски Валур, а пред натпреварот на денешната прес-конференција, покрај тренерот Недановски присуствуваше и ракометарот Танковски.

„Не очекува многу важен натпревар со Порто за пласман во наредната фаза на Европската лига. Sport1