3 ■ 0.99/0.01 ■ 2 ■ 22.8
Best clustering variants
3 0.99/0.01 2 22.8
Ekipa

Со голот на Виде во 15. минута, Германците стигнаа до позитива од три гола 6-9, по која тренерот на домашните Бранислав Ангеловски мораше да интервенира со својот прв тајмаут.

Ниту тајмаутот не помогна бидејќи откако Хосни постигна гол за 8-10 во 17. минута, пелистерци не го совладаа Милосављев во следните 12 минути, по кои гостите стигнаа до највисоките 8-15. Манасков во последната секунда успеа да погоди за да ја прекине црната серија и на пауза да се замине со 9-15. Во второто полувреме Берлин продолжи да ја зголемува позитивата која стигна и до девет гола (13-22), по што шанса доби 18-годишниот Самоил Ристевски кој за 30 секунди ги постигна првите два гола во елитата и намали на 15-22. До крајот бундеслигашот го исконтролира резултатот за конечни 22-30. Милосављев беше неверојатен на голот на Берлин завршувајќи со 14 одбрани, додека најефикасен беше Андерсон со седум гола. Ekipa

09:08 h 19-Sep-2024
  • Македонскиот ракометен шампион, Пелистер го загуби и вториот меч од Лигата на шампионите оваа сезона откако во Битола беше совладан од Фуксе Берлин со 30-22. Следниот меч на Пелистер е во Романија каде му гостуваат на Динамо Букурешт, дуелот се игра на 26. септември.
  • ◉ Пелистер беше совладан од Фуксе Берлин
22:11 h 18-Sep-2024
  • Ракометниот шампион на Македонија, Пелистер го забележа и вториот пораз во новата сезона во Лигата на шампионите откако во второто коло на домашен терен загуби од германскиот бундеслигаш Фуксе Берлин со 22-30. Гостинскиот тим го контролираше резултатот на почетокот од мечот, но македонскиот шампион во ниту еден момент не му дозволи да се одлепи.
  • Пелистер немаше сила за сензација против Фуксе Берлин
10:27 h
  • Македонскиот ракометен шампион, тимот на Пелистер денеска игра меч од второто коло во Лигата на шампионите, во салата „Боро Чурлевски“ го пречекува германскиот вицешампион, тимот на Фуксе Берлин.