4 ■ 0.99/0.01 ■ 2 ■ 1.7
Best clustering variants
4 0.99/0.01 2 1.7
Plusinfo

Македонскиот ракометен првак Еурофарм Пелистер го претрпе и третиот пораз сезонава во Лигата на шампиони, откако вечерва загуби на гостувањето во Букурешт од Динамо со 25-34 во рамки на третото коло во групата А. Македонскиот шампион во текот на целиот натпревар беше во резултатска негатива која на полувремето изнесуваше (13-19), а во 38 минута и двоцифрени 16-26. Најефикасен во редовите на Еурофарм Пелистер беше Филип Кузмановски, а голманот Никола Митревски запиша 14 интервенции. Plusinfo

• Македонскиот ракометен шампион Пелистер го запиша третиот пораз во Лигата на шампиони (ЛШ) оваа сезона, откако загуби на гостувањето кај Динамо Букурешт со 25-34. Во првите 10 минути се играше израмнет ракомет (5-5), по што Динамо Букурешт со мини-серија од 3-0 стигна до 8-5. Пелистер веднаш се обиде да возврати и намали на 9-11, но потоа следеше лош период на битолчани, а Динамо го искористи тоа за да поведе со 19-13. Динамо Букурешт играше одлично и во вториот дел, а по првите 10 минути стигна и до 26-16, по што стана јасно дека Пелистер ќе запише уште еден пораз во елитното натпреварување (25-34). Миклос Роста го заврши натпреварот со седум погодоци за Динамо, додека Филип Кузмановски постигна девет гола за Пелистер.
Gol

На стартот на вториот дел македонскиот тим имаше проблеми со исклучувања. црвен картон доби и главниот дефанзивец Илија Абутовиќ.

Сето тоа Динамо Букурешт знаеше да го казни, па со нова серија од голови замина на двоцифрени 25-15. Расположен за голови беше само Филип Кузмановски кој даваше убави погодоци, но еден играч беше премалку за да се совлада фаворизираниот протвиник во елитното друштво. Gol

20:44 h 26-Sep-2024
  • Македонскиот ракометен првак Еурофарм Пелистер го претрпе и третиот пораз сезонава во Лигата на шампиони, откако вечерва загуби на гостувањето во Букурешт од Динамо со 25-34 во рамки на третото коло во групата А. Македонскиот шампион во текот на целиот натпревар беше во резултатска негатива која на полувремето изнесуваше (13-19), а во 38 минута и двоцифрени 16-26. Најефикасен во редовите на Еурофарм Пелистер беше Филип Кузмановски, а голманот Никола Митревски запиша 14 интервенции.
  • ◉ ТРЕТ ПОРАЗ ЗА ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР Македонскиот шампион загуби од Динамо во Букурешт
20:17 h
  • Македонскиот ракометен првак остана на „нула“ во Лигата на шампионите.
  • Динамо Букурешт го остави Еурофарм Пелистер на „нула“ во ЛШ
10:50 h
  • Македонскиот првак Пелистер утринава тренираше во салата Поливалента пред претстојниот натпревар против Динамо Букурешт, во рамките на третото коло од Лигата на шампионите.
  • Пелистер го одработи последниот тренинг пред денешниот дуел со Динамо (ФОТО)
Ekipa

Кај Динамо Букурешт најефикасен беше Унгарецот Роста со седум гола.

Во вториот натпревар во групата, Фуксе Берлин триумфираше на гостувањето против Фредериција со 32-38. Ekipa