3 ■ 0.99/0.01 ■ 2 ■ 13.5
Best clustering variants
3 0.99/0.01 2 13.5
Ekipa

Ракометарите на Вардар одлично ја отворија новата сезона во Лигата на Европа откако вечерва на домашен терен со убедливи 33-26 славеа над исландски Валур.

Гостите подобро го отворија натпреварот и брзо стигнаа до позитва од 0-2. Првиот гол за вардарци во новата сезона во Лигата на Европа го постигна Милан Лазаревски во третата минута кој намали на 1-2. Следуваше одбрана на Еспиња, по која Вуко Борозан со свјот прв гол на мечот израмни на 2-2. Вардар со погодокот на Вуко Борозан во седмата минута за првпат стигна до плус два (5-3). Во следниот период домаќините успеаја да ја задржат позитивата од два гола, па по десет минути резултатот на семафорот изнесуваше (8-6). По неколку промашувања на двете страни и два нереализирани пенали на Вардар, домаќините сепак на влезот на 19. минута успеаја за првпат да стигнат и до плус четири со уште еден погодок на Срдановиќ од пенал (11-7). Следуваше нова одбрана на Еспиња, која одлично ја материјализираше Петриќ кој во 20. минута донесе плус пет за домаќинот 12-7, по кои тренерот на гостите Антон Рунарсон мораше да го побара својот прв тајм-аут. Ekipa

22:45 h 08-Oct-2024
  • Ракометниот тим на Вардар, во СЦ „Јане Сандански“ Скопје црвено-црните убедливо го победија Валур со убедливи 33-26. Македонскиот тим прашањето околу победникот го реши уште во првото полувреме кое го доби со неверојатни 19-11. Големата предност на Вардар му донесе мирно второ полувреме во кое само ја одржуваше високата предност за на крајот да слави со 33-26. На голот на Вардар фантастична партија имаше голманот Фереира кој запиша 14 интервенции, најефикасни беа Борозан и Срдановиќ со по шест голови.
  • ◉ РК Вардар со победа над Валур во ЕХФ Купот со 33:26
21:22 h
  • Ракометарите на двократниот европски шампион Вардар имаа позитива од … по првото полувреме на натпреварот против исландски Валур во првото коло од новата сезона во Лигата на Европа.