3 ■ 0.99/0.01 ■ 2 ■ 0.5
Best clustering variants
3 0.99/0.01 2 0.5
Ekipa

Ракометарите на францускиот Нант приредија вистинска сензација вечерва во Лигата на шампионите, откако во 5. коло од новата сезона славеа на гостувањето во Германија кај шампионот на оваа земја Магдебург со 28-32. Првото полувреме и двете екипи одиграа еден атомски ракомет во кој за нијанса подобри беа домаќините (16-15). Сепак, во вториот дел Французите одиграа неверојатно во дефанзива и тоа беше и повеќе од доволно за конечен триумф од 28-32. Aјмерик Мине со девет гола беше најефикасен во таборот на победникот, додека кај поразените Инги Омар Магнусон постигна седум гола. Ekipa

• Ракометарите на Нант одиграа одличен меч на гостувањето кај Магдебург и триумфираа со РЕЗ во петтото коло од Лигата на шампиони (ЛШ). Нант имаше предност во поголемиот дел од првото полувреме, меѓутоа Магдебург во финишот го скрши ривалот и на паузата замина со 16-15. Гостите на стартот на вториот дел влегоа во одлична серија од 5-0 и избегаа на 22-18, по што Магдебург никако не успеваше да ја врати неизвесноста, додека Нант успешно одговараше на секој противнички гол.