Old ranking - len = 7
6 ■ 0.99/0.01 ■ 2 ■ 0.0
Best clustering variants
6 0.99/0.01 2 0.0

Ракометарите на Алкалоид го декласираа Пелистер во ракометното дерби во осмото коло со 32-25 и ја запишаа осмата победа во домашната Суперлига.

Алкалоид го имаше водството од самиот старт (5-3), а потоа се играше гол за гол до 20. минута од средбата (10-9), по што избраниците на Кире Лазаров имаа одлична серија и на паузата заминаа со 16-12. Пелистер во вториот дел не успеа да го скрши отпорот на Алкалоид и да ја намали негативата, туку напротив екипата од Автокоманда создаде предност од шест погодоци (24-18). Како минуваше времето, така растеше предноста на Алкалоид и до 29-22, по што битолчани станаа свесни дека не може да се вратат во натпреварот, а тоа можеше и да се заклучи по зборовите на тренерот Бранислав Ангеловски на тајм-аутот на осум минути пред крајот, кога почна да прави математики за полесен пораз во случај да се прави мини-табела на првите три екипи на табелата.

22:21 h 22-Oct-2024
  • Тренерот на Алкалоид, Кирил Лазаров изрази задоволство од победата над шампионот Еурофарм Пелистер во Суперлигата, и истакна дека ова е можеби една од најдобрите партии на својот тим.
  • ◉ Лазаров: На сите играчи им симнувам капа, функционираме одлично како тим
09:44 h
  • Шампионот и освојувачот на Купот на Македонија во прва овосезонска битка во Суперлигата.
  • Еурофарм Пелистер гостува во Автокоманда со една цел – да ја сопре серијата на Алкалоид
18:47 h 21-Oct-2024
  • Најдобрите македонски судии, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов, се делегирани да го судат дербито на колото во македонската меѓу екипите на Алкалоид и . Двете екипи играат подоцна во рамки на осмото коло заради обврските во Европа, а мечот во „Автокоманда“ ќе биде битка за првото место на табелата.