4 ■ 0.99/0.01 ■ 2 ■ 2.1
Best clustering variants
4 0.99/0.01 2 2.1
Ekipa

Почетокот на дербито мина во знакот на тимот предводен од Кире Лазаров, кој почна фуриозно и по шест минути игра поведе со 4-1. Радивојевиќ постигна два гола во низа и го врати Е. Пелистер во ритам, а битолчани до средина од полувремето успеаја и целосно да се вратат и да израмнат на 6-6. Атанасијевиќ одигра значајна улога во овој период, со гол и изнуден пенал и исклучување кога гостите имаа играч помалку на теренот, но Алкалоид набрзо најде одговор за нападите на шампионот, заигра цврсто во одбраната и со лесни голови на спротивната страна „сино-белите“повторно се одлепија.

Извонреден во овој дел од мечот беше Бинго со неколку мајсторски голови од крило, прецизен од спротивната страна беше и Костески, па Алкалоид заслужено замина на одмор со убедливи 16-12, откако Пелистер намали со пеналот на Филип Кузмановски во последните секунди од полувремето. Ekipa