2 ■ 0.99/0.01 ■ 2 ■ 0.0
Best clustering variants
2 0.99/0.01 2 0.0
Sport1

Кошаркарите на Барселона триумфираа против Монако со 86-71 за втора победа во Евролигата оваа сезона, а одличен на паркетот беше Кевин Пантер.

Барселона го диктираше темпото од самиот почеток, а првата четвртина ја доби со 26-18, додека водството го одржуваше и до крајот на првото полувреме (47-39). Монако се обидуваше да фати ритам со ривалот, меѓутоа не успеа во намерата, а Барселона го казни тоа и славеше со 86-71. Пантер беше најефикасен кај Барселона со 21 поен, додека Ели Окобо постигна 13 поени за Монако. Sport1

• Кошаркарите на Барселона му го нанесоа првиот пораз на Монако во новата сезона во Евролигата, откако вечерва во последниот меч од 3. коло од новата сезона во елитното натпреварување на домашен терен славеа со 86-71. Домаќините уште од самиот старт почнаа многу подобро од противникот, па по десет минути игра имаа позитива од осум поени (26-18). Оваа предност успеаја да ја задржат до крајот на првиот дел кој заврши со предност од 47-39. Во вториот дел разликата само се зголемуваше за конечни 86-71. Кевин Пантер со 21 поен беше најдобар поединец во таборот на победникот, додека кај поразените Ели Окобо постигна 13 поени.
Gol

Кошаркарите на влегоа во добар ритам и врзаа две победи по ред во Евролигата.

Каталонците на својот паркет во „Палау Блауграна“ беа подобри од со 86-71. По стартниот пораз од , тимот на Пенароја се консолидираше и врза победи над Алба и сега Монако, кому ова му беше прв пораз. Gol